Nazwa regionu:

Małopolska

Liczba ludności:

3386 tyś.

Powierzchnia obszaru:

15108 km²

Studia, czy praca – co lepiej wybrać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Co warto zwiedzić w Małopolsce? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Co warto zwiedzić w Małopolsce? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kiedy jesteśmy już po egzaminach maturalnych stajemy przed ważnym wyborem co do naszej przyszłości zawodowej. Już idąc do szkoły średniej musimy mieć ułożony wstępny plan na nasze życie, a przynajmniej tego się od młodych ludzi oczekuje. Co jednak, gdy ktoś nie ma kompletnie pojęcia co chciałby robić i zastanawia się co byłoby lepsze? Studia, a może od razu praca? Wybór nie jest wcale taki prosty.

Wpływ szkoły średniej na przyszłość

Nie ma co ukrywać, że jeśli od samego początku jesteśmy nastawieni na prace, a do wykonywania pracy którą sobie wybraliśmy nie są potrzebne studia warto już na samym początku pójść do technikum, oferuje nam ono możliwość uzyskania zawodu po skończeniu szkoły, ale maturę również piszemy, co pozwoli nam na ewentualne późniejsze studiowanie.

Jeśli jednak nasz wymarzony zawód potrzebuje studiów by móc go wykonywać, najlepiej znaleźć odpowiedni profil w liceum i skupić całą swoją uwagę na maturze. Nie zawracamy sobie wtedy głowy egzaminami zawodowymi.

Nie ma jednak co nastawiać się, że po liceum nie uda nam się znaleźć pracy, ani też, że po technikum ta praca sama znajdzie nas.

Wybór między studiami, a pracą może być dla jednych bardzo prosty, a dla drugich to jedna z najtrudniejszych pytań.

Plusy i minusy

Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Dlatego przed decyzją czy wolimy iść na studia, czy też do pracy warto jest rozważyć wszystko dokładnie.

Studia – plusy

 • Dają możliwość wykonywania zawodów, w których wymagana jest ogromna wiedza.
 • Dają możliwość lepiej płatnej pracy w przyszłości.
 • Często na studiach poznajemy masę ludzi – studenci i wykładowcy to spore możliwości do nawiązania kontaktów, które bardzo przydają się w przyszłości.

Studia – minusy

 • Tracą cenne lata naszego życie, które moglibyśmy przeznaczyć na zarabianie pieniędzy.
 • Tracimy czas nie tylko na zajęciach, ale również poza – na egzaminy.
 • Jest możliwość, że stracimy czas na studia, których nie uda nam się ukończyć

Praca  – plusy

 • Od razu stajemy się niezależni finansowo.
 • Możemy zająć się praktyką, a nie w większości teorią, jak na studiach.
 • Dokształcamy się w wybranym zawodzie, a również mamy z tego pieniądze.

Praca – minusy

 • Nie w każdym zawodzie dostaniemy prace bez studiów.
 • Bardzo szybko wskakujemy w dorosłe życie.
 • Jeśli nie mamy wykształcenia średniego, ciężko jest znaleźć prace z odpowiednią wypłatą

Jak widać, nie zawsze łatwo jest wybrać jedną z opcji, jest możliwość studiowania i pracowania jednocześnie, jednak jest to bardzo wymagające. Dlatego warto rozważyć opcję dokładnie.