Mapa strony, czyli co to jest sitemap?

Niniejszy artykuł pod tytułem Co warto zwiedzić w Małopolsce? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Co warto zwiedzić w Małopolsce? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Istnieje szereg zjawisk, które wpływają na pozycjonowanie strony internetowej w przeglądarce. Dbałość o poprawną optymalizację strony www pod kątem SEO skutecznie wywinduje ją w rankingach wyszukiwarki. Jeśli wzbogacić działania o stworzenie konkretnych map stron, roboty Google szybciej zindeksują stronę internetową. Czym jest mapa strony i co powinna zawierać? W jaki sposób ją stworzyć? Warto rzucić światło na te zagadnienia, więc ruszajmy!

Czym jest mapa strony?

Warto zdefiniować to hasło. Mapa strony to inaczej plik tekstowi zawierający najważniejsze informacje dotyczące strony internetowej. Uwzględnia wszystkie linki znajdującej się w jej obrębie. Może też zawierać metadane, dotyczące każdej podstrony. Odgrywa rolę pomocniczą w pozycjonowaniu stron internetowych. Choć wcale nie przesądza o miejscu w rankingu wyszukiwarki Google, znacząco przyspiesza proces znajdowania i indeksowania strony internetowej. Dzieli się na dwie kategorie.

  • XML sitemap. To elementarna, podstawowa wersja mapy strony. Zawiera adresy URL każdej, pojedynczej podstrony wraz z jej szczegółowym opisem. Służy robotom Google do szybszego znajdowania i indeksowania strony internetowej.
  • Mapa strony HTML. Różnica pomiędzy plikiem tekstowym HTML a sitemap polega na tym, iż zestawienie adresów konkretnych podstron służy do wewnętrznej nawigacji właściciela strony internetowej. Dzięki niej szybciej trafia on tam, gdzie w danej chwili potrzebuje.

Sprawdzone metody stworzenia XML sitemap

Możesz wykonać określoną mapę na trzy różne sposoby. Wystarczy wykorzystać narzędzia dedykowane określonym CMS-om. Zazwyczaj mają one dostęp do konkretnych rozszerzeń, za pomocą których możesz wygodnie zając się projektowaniem mapy strony. Zewnętrzne narzędzia stworzone z myślą o optymalizacji stron internetowych to kolejny strzał w dziesiątkę, ponieważ ich wykorzystanie znacząco ułatwi i przyspieszy cały proces. Można też stworzyć taki sitemap manualnie, otwierając edytor tekstowy z rozszerzeniem.xml.

Wieńcząc zadanie

Po zakończeniu prac nad stworzeniem sitemap strony internetowej należą ją umieścić w określonym miejscu. Pomocnym narzędziem jest w tym przypadku Google Search Console. Korzystając z niego, podajemy adres pliku tekstowego z rozszerzeniem.xml. Następnie przesyłamy go. Na tym nasze zadanie dobiega końca.

Cenne uwagi

Warto jest aktualizować wszelkie zmiany zachodzące na stronie internetowej. Jeśli pojawiły się kolejne podstrony, warto je zawrzeć w pliku tekstowym. I odwrotnie. Jeśli mapa strony zawiera link URL do strony, która już nie istnieje, warto go skasować. Pilnując na bieżąco sitemapy, jesteśmy w stanie wspomóc algorytmy wyszukiwarki w procesie indeksowania strony internetowej. Kolejna cenna uwaga, którą warto potraktować poważnie, jest limit. W kontekście linków znajdujących się w XML sitemap znaczenie ma ich liczba. W jednym pliku tekstowym może znajdować się do 50 000 pozycji.