Jak usunąć malware z komputera?

Niniejszy artykuł pod tytułem Co warto zwiedzić w Małopolsce? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Co warto zwiedzić w Małopolsce? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Twój komputer zaczął działać inaczej niż zwykle? Często się zawiesza, a strona główna przeglądarki sama się zmieniła? Może to wskazywać na to, że Twoje urządzenie zostało zainfekowane wirusami. Zobacz, jak usunąć malware z komputera!

Malware to nic innego jak szkodliwe oprogramowanie, które krąży w internecie i wyczekuje najlepszego momentu na to, aby wkraść się do systemu Twojego komputera. Potocznie na malware mówi się wirusy, ale w rzeczywistości wirus to tylko jedna z grup zaliczających się do malware.

Jak usunąć malware bez specjalisty?

W momencie, gdy malware opanowało Twój sprzęt możesz wykonać poniższe działanie, które powinno pomóc pozbyć się złośliwego oprogramowania z komputera.

1. Odłącz się od sieci internetowej. Zapobiegnie to wysyłaniu danych na serwer osoby hakującej i rozprzestrzenianiu się malware.

2. Włącz tryb awaryjny. Jest to bezpieczne uruchomienie komputera bez włączania systemu operacyjnego. Niektóre malware uruchamiają się już przy samym starcie.

– Dla systemu Mac: uruchom komputer ponownie i przytrzymaj klawisz „Shift”.
– Dla systemu Windows: uruchom ponownie komputer, a następnie przy etapie logowania przytrzymaj „Shift” i przejdź w zakładkę „Zasilanie”—>”Uruchom ponownie”. Komputer włączy się jeszcze raz, a na ekranie pojawi się napis „Wybierz opcję”. Wybierz kategorię „Rozwiązywanie problemów”—>”Opcje zaawansowane”—>””Ustawienia uruchamiania”. W następnym oknie kliknij „Uruchom ponownie” i poczekaj na pojawienie się kolejnego menu z opcjami. Wybierz cyfrę 4 lub F4, a Twój komputer włączy się w trybie awaryjnym.

3. Nie loguj się na żadne konta użytkownika. Chodzi tutaj o wrażliwe dane! Złośliwe oprogramowanie może wykradać na przykład hasło i login do kont bankowych.

4. Uruchom program antywirusowy, który przeskanuje cały komputer w poszukiwaniu malware. Większość wirusów może on wykryć i usunąć. Co ciekawe zaleca się, aby użytkownicy posiadali dwa różne programy antywirusowe. Jeden może nie wykryć tego co wykryje drugi.

Jak usunąć malware, gdy nic nie pomaga?

Jeśli działanie powyżej i antywirus nie są wstanie rozwiązać problemu z wirusami na Twoim sprzęcie, warto skorzystać z usługi specjalistów. Usuną oni złośliwe oprogramowanie oraz zabezpieczą komputer przed kolejną infekcją. Czasami konieczne jest mozolne odzyskiwanie cennych danych i przywrócenie systemu, a to może zrodzić nie lada problem dla osób, które nie znają się na komputerach. W takim przypadku świetnie sprawdzą się tutaj eksperci od malware.

Po usunięciu złośliwego oprogramowania z komputera NALEŻY PAMIĘTAĆ O ZMIANIE HASŁA DO WSZYSTKIEGO! Przeczytaj więcej na stronie Usuwanie wirusów WordPress.