Co warto zwiedzić w Małopolsce?

Niniejszy artykuł pod tytułem Co warto zwiedzić w Małopolsce? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Co warto zwiedzić w Małopolsce? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Małopolska to bogactwo natury i atrakcyjnych krajobrazów. Rejon ten zdominowany jest przez góry i wyżyny, między którymi rozmieszczone są przepiękne jeziora, meandrujące rzeki, formacje skalne, jaskinie, a nawet pustynia. Zarówno miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku, jak i wielbiciele średniowiecznych zamków i miast, będą mogli cieszyć się czasem, który spędzą w tym zakątku Polski. Bez względu na to, jaką formę zwiedzania preferujesz, Małopolska z całą pewnością spełni twoje oczekiwania. Co zatem warto zwiedzić w Małopolsce? Poniżej znajdziecie garść pomysłów i inspiracji.

Małopolska dla aktywnych – wyrusz na szlak

Fani aktywnego wypoczynku, a przede wszystkim górskich wędrówek, będą czuli się w Małopolsce jak w raju. Ilość szlaków turystycznych jest ogromna, a na wędrówkę można wybrać się w Tatry, Pieniny czy Gorce. Ponadto warto zwiedzić Beskid Wyspowy, Sądecki i Niski. Każde z tych miejsc zapewnia fantastyczne widoki i cudowne wspomnienia. Przy okazji zobaczyć można tak znane obiekty, jak reliktowa sosna na Sokolicy czy skorzystać ze spływu Dunajcem. Można wejść na jedną z wież widokowych, które znajdują się na szczytach Lubania, Mogielicy czy Koziarza i z nich podziwiać przepiękne panoramy Tatr, czy Pienin. Po aktywnym spędzeniu dnia warto zasmakować lokalnej kuchni, bo ta jest bardzo różnorodna i pyszna.

Jeżeli jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze, to wyrusz nad Jezioro Czorsztyńskie. Przepiękna okolica i świetna infrastruktura to idealny przepis na udaną wycieczkę. Przy okazji możesz wyjechać na jedną z przełęczy np. Snozka i podziwiać panoramę Tatr i ich okolicy. Wolisz ekstremalną jazdę? Koniecznie zajrzyj do Kasiny Wielkiej i zobacz jakie trasy czekają na ciebie na Śnieżnicy.

Odwiedź Wyżynę Krakowsko – Częstochowską

W Małopolsce do wyboru jest aż sześć parków narodowych. Wśród nich znajduje się Ojcowski Park Narodowy, który chociaż najmniejszy, to oferuje ogrom atrakcji. Skorzystać można tu z gęstej sieci ścieżek rowerowych, a także szlaków pieszych, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki parku. Wspinając się na wapienne wzgórza, podziwiać można wijącą się w Dolinie Prądnika malowniczą rzekę. Warto zajrzeć do słynnych jaskiń: Groty Łokietka i Jaskini Ciemnej. To właśnie w niej znaleziono najstarsze ludzkie szczątki na terenie Polski. Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym, nie sposób pominąć słynnej Maczugi Herkulesa oraz Zamku w Pieskowej Skale. Z całą pewnością warto ruszyć także na północ i cieszyć oczy urokami Wyżyny KrakowskoCzęstochowskiej, która jest istną gratką dla miłośników średniowiecznych zamków. Szlak Orlich Gniazd prowadzi wzdłuż najpiękniejszych zamków i warowni. Spędzić można tu naprawdę fantastyczny czas, zwiedzając zamki w Rudnie czy Rabsztynie.

Zajrzyj do mniej znanych zakątków

Małopolska to nie tylko te najsłynniejsze miejsca, ale także mniej znane parki krajobrazowe czy rezerwaty przyrody. Ze względu na budowę geologiczną krajobraz jest bardzo urozmaicony, a podziwiać go możemy gołym okiem. Warto zajrzeć do Rezerwatu Kajasówka, który podobnie jak Wzgórze Wawelskie jest zlokalizowany, na zrąbie tektonicznym. Powoduje to, że jest znacznie wyniesiony ponad otaczający go teren, dzięki czemu stanowi świetny punkt widokowy zarówno na okolicę Krakowa, jak i na góry. Nieopodal niego znajduje się Rezerwat Zimny Dół, w którym ochroną objęte są unikalne formacje wapieni. Ponadto zobaczyć można tu 600-letni bluszcz oplatający drzewa i skały. Miejsc, gdzie można wypocząć na łonie natury, jest naprawdę wiele. Warto zwiedzić Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, którego obszar obejmuje bardzo ciekawe i piękne dolinki: Bolechowicka, Kluczwody, Eliaszówki czy Racławki. Każda z nich to idealny pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie zapoznanie się z historią geologiczną Małopolski.

Małopolskie miasta i miasteczka

Będąc w Małopolsce, z całą pewnością warto zwiedzić zarówno większe, jak i mniejsze miasta i miasteczka. Klasykiem jest Krakówi jego najsłynniejsze atrakcje, takie jak Rynek Główny, Wzgórze Wawelskie czy dzielnica Podgórze. Zajrzyj także do Lasu Wolskiegoi wejdź na Kopiec Piłsudskiego. Będziesz mieć okazję do zobaczenia miasta z zupełnie innej perspektywy. Odwiedź Tyniec i Opactwo Benedyktynów, a także Piekary i słynne Skałki Piekarskie. Zajrzyj do Lanckorony, która nazywana jest Miastem Aniołów i wypij kawę w jednej z uroczych kawiarni zlokalizowanych przy rynku. Odwiedź najpiękniejszą polską wieś, czyli kolorowe Zalipie i skosztuj dobroci w jedynej w Polsce kawiarni, która mieści się w tramwaju. Znajdziesz ją na rynku w Tarnowie.
Jeśli masz ochotę zejść pod ziemię, to odwiedź Kopalnię Soli w Wieliczce lub Kopalnię w Bochni.

Postaw na rozrywkę!

Małopolska, mimo że w przeważającej części może poszczycić się naturalnymi atrakcjami, zapewnia także miejsca, gdzie można się rozerwać. Co warto zwiedzić w Małopolsce, aby oderwać się od trosk dnia codziennego? Najsłynniejsze miejsce to Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. Dla najmłodszych polecany jest Park Rozrywki Zatorland, gdzie znajdują się ruchome dinozaury oraz Parku Miniatur.